Articles

Red Mud MTB Event Results 2020
     August 25, 2020 — Rhiannon MacEwen

 

Red Mud Final Lap Results by Category    
Expert Male       
Name  Time Place  
Brandon Curry 1:22:09 1  
Cory Jay  1:22:33 2  
Tim Shea 1:23:28 3  
Tyler McLellan 1:25:13 4  
Jon Burgess 1:26:09 5  
Andre Boudreau 1:26:50 6  
Terry Tomlin 1:27:17 7  
Andre Landry 1:34:05 8  
Liam Whitman 1:34:09 9  
Philip Moravcik 1:25:45 10  
Mark Craig 1:36:25 11  
Rob Klue 1:37:44 12  
Rheal Jaillet 1:38:48 13  
Martin Pelletier 1:40:35 14  
Kent Wood 1:47:21 15  
Kyle Kneabone 1:48:46 16  
Andrew Pickard DNF    
Remi Levesque  DNF    
       
Expert Female      
Name Time  Place  
Lola Doucet  1:33:46 1  
       
Sport Male       
Name Time  Place  
Kris Taylor 1:18:44 1  
Corey Ross 1:19:15 2  
Marc Aucoin 1:19:31 3  
Roger Nelson 1:26:35 4  
Stephen McGrath 1:27:50 5  
Denis Doucet 1:35:39 6  
Stephen Dellam 1:37:50 7  
Jeremy Fourier 1:41:10 8  
John Esiaw 1:48:21 9  
Betrand Poirier DNF    
Peter Dewar DNF    
       
       
Sport Female      
Name Time Place  
Ellen Sherren 1:06:56 1  
Lisa Phillips  1:07:11 2  
Kathy Ure 1:14:10 3  
       
50+ Male       
Name Time Place  
Bruce MacPherson 55:19:00 1  
Mike Connolly 1:00:28 2  
Pete Phillips 1:03:46 3  
Stephane Blanchard 1:09:20 4  
Derek Andreson 1:12:57 5  
Peter MacFarlane 1:28:00 6  
       
U-19 Female      
Name Time Place  
Hayden MacKinnon 1:03:24 1  
Eric MacLean 1:07:54 2  
Noah Hayden 1:09:00 3  
Liam Faubert 1:09:55 4  
Ryan MacDonald 1:12:15 5  
Matt Jelley 1:15:11 6  
       
U-19 Female      
Name Time Place  
Ella Braydon 1:24:59 1  
Meghan Runge 1:48:30 2  
       
U-17 Male      
Name Time  Place  
Edouard Lavee 47:13:00 1  
Etienne Poirier 50:08:00 2  
Alex Shears 53:40:00 3  
Alex Hache 54:03:00 4  
Pascal LeBlanc 56:19:00 5  
Isaac Richard DNF    
       
U-17 Female      
Name  Time Place  
Laurence Arsenault 58:17:00 1  
Emily MacIntyre 1:27:47 2  
       
U-15 Male      
Name  Time Place  
Josh Pelletier 48:54:00 1  
Frederick Arsenault 48:58:00 2  
Charles Burke 52:39:00 3  
Michael Taylor 52:43:00 4  
Zepher Tomlin 55:41:00 5  
Ewan Miner 56:54:00 6  
Calum Lea 57:55:00 6  
Donovan Howatt 1:01:22 7  
Trevor McLean 1:05:28 8  
Xavier Vautour 1:12:29 9  
       
U-15 Female       
Name  Time Place  
Noemie Blanchard 1:00:40 1  
Amelie Doucet  1:00:55 2  
Sophia Banfield 1:14:27 3  
       
U-13 Male       
Name Time  Place  
Rein Jones 35:58:00 1  
Georges Doucet  40:45:00 2  
Rowan Robblee 43:07:00 3  
Marc Chapman 43:55:00 4  
Julien Murdock  44:50:00 5  
William Banfield 45:46:00 6  
Tommy Bridges 46:25:00 7  
Corbin Gerts 48:28:00 8  
Cale Thistle 53:45:00 9  
Daniel Geldert 53:46:00 10  
       
U-13 Female      
Name Time Place  
Megan McLean 51:17:00 1  
Norah McGrath 52:35:00 2  
Julie Payer 57:27:00 3  
       
U-11 Male      
Name Time Place  
Graham Lea 45:11:00 1  
Vincent Viens  45:12:00 2  
Baiden Jack 47:36:00 3  
Davis Robblee 51:09:00 4  
Levi Jay  51:47:00 5  
Felix Tomlin 55:21:00 6  
       
U-11 Female      
Name Time  Place  
Isla Funk 1:01:23 1  
       
U-9 Male      
Name Time  Place  
Caleb MacKenzie  25:34:00 1  
William Hebb 25:39:00 2  
Maxx Daley  27:09:00 3  
Luka Vautour 27:13:00 4  
Noah Dewar 27:15:00 5  
Matthew Hebb 29:11:00 6  
Bradley Robblee 32:56:00 7  
Felix Sonier 34:19:00 8  
Ryerson Ranahan 36:57:00 9  
       
U-9 Female      
Name Time Place  
Stella Funk 29:08:00 1  
Ember Colliflower 29:50:00 2  
Maelle Ranahan 30:14:00 3  
Arayna Colliflower 32:42:00 4  
Hazel Colliflower 33:36:00 5  
Skylar Pelletier 34:13:00 6  



« Back