Articles

Citizen Series Road Event #4 - Canoe Cove Provincial TT and Road Championship Results
     August 8, 2016 — Mike Connolly

 TT Results

Name Cat Time  Placing
Ty Bradley U15 Male  35.13 1
Ronan Weeks U17 Male  38.15 1
Ian Coxon  U19 Male  26.56 1
Paul Wright 50+ Male 30.14 1
Mike Knowton 50+ Male 30.23 2
Carl Richard 50+ Male 30.26 3
Ralph Leonard 50+ Male 34.11 4
Jeff Protor 50+ Male 36.16 5
Tabatha Teraa Sport Female 29.05 1
Mellisa Ross Sport Female 30.07 2
Lisa LeDrew Sport Female 32.12 3
Arend Teraa Sport Male  25.29 1
Bryon Howard  Sport Male  26.12 2
Scott Clark Sport Male  27.18 3
Peter Hammill Sport Male  27.43 4
Kirk Bellamy Sport Male  28.39 5
David Miller Sport Male  28.46 6
Andre Boudreau Sport Male  29.25 7
JT Nicholson Sport Male  30.12 8
Lucas Boudrau Sport Male  31.07 9
Christine Elliot Expert Female 27.50 1
Cory Jay Expert Male  22.54 1
David Havill Expert Male  24.39 2
Peter Ollerhead Expert Male  25.06 3
       
TT GC Results      
Cory Jay Expert Male  22.54 1
David Havill Expert Male  24.39 2
Peter Ollerhead Expert Male  25.06 3
Arend Teraa Sport Male  25.29 4
Bryon Howard  Sport Male  26.12 5
Ian Coxon  U19 Male  26.56 6
Scott Clark Sport Male  27.18 7
Peter Hammill Sport Male  27.43 8
Christine Elliot Expert Female 27.50 9
Kirk Bellamy Sport Male  28.39 10
David Miller Sport Male  28.46 11
Tabatha Teraa Sport Female 29.05 12
Andre Boudreau Sport Male  29.25 13
Mellisa Ross Sport Female 30.07 14
JT Nicholson Sport Male  30.12 15
Paul Wright 50+ Male 30.14 16
Mike Knowton 50+ Male 30.23 17
Carl Richard 50+ Male 30.26 18
Lucas Boudrau Sport Male  31.07 19
Lisa LeDrew Sport Female 32.12 20
Ralph Leonard 50+ Male 34.11 21
Ty Bradley U15 Male  35.13 22
Jeff Protor 50+ Male 36.16 23
Ronan Weeks U17 Male  38.15 24

Road Race Results

 

Name Category 33km loop Time Place
Ty Bradley U15 1 lap 1:01:57 1
Andrew Binns U15 1 lap DNF  
Ronan Weeks U17 1 lap 1:13:11 1
Ian Coxon U19 2 laps 1:45:32 1
Christine Elliott Female Expert 3 laps 2:57:31 1
Mellissa Ross Female Sport 2 laps 1:56:21 1
Lisa Ledrew Female Sport 2 laps 2:18:05 2
Ellen Sherren Female Sport 2 laps 2:18:05 3
Tabatha Teraa Female Sport 2 laps DNF  
Dale Irwin Male 50+ 1 laps 57:39 1
Carl Richard Male 50+ 1 laps 57:49 2
Mike Knowlton Male 50+ 1 laps 1:00:38 3
Ed Delaplante Male 50+ 1 laps 1:01:28 4
Pat Canlon Male 50+ 1 laps 1:06:59 5
Ralph Leonard Male 50+ 1 laps 1:09:01 6
Jeffrey Proctor Male 50+ 1 laps 1:17:14 7
Paul Wright Male 50+ 1 laps DNF  
Cory Jay Male Expert 3 laps 2:34:13 1
David Havill Male Expert 3 laps 2:35:25 2
Lionel Stanley Male Expert 3 laps 2:45:17 3
Peter Ollerhead Male Expert 3 laps 2:47:24 4
Jean Marc Leger Male Sport 2 Laps 1:44:54 1
Bryon Howard Male Sport 2 Laps 1:45:20 2
Robert Wickstrom Male Sport 2 Laps 1:45:30 3
Duncan Sturz Male Sport 2 Laps 1:45:46 4
Kyle Kneabone Male Sport 2 Laps 1:45:51 5
David Miller Male Sport 2 Laps 1:45:57 6
Arend Teraa Male Sport 2 Laps 1:48:59 7
Peter Hamill Male Sport 2 Laps 1:50:55 8
Scott Clark Male Sport 2 Laps 1:55:05 9
Jonathan MacInnis Male Sport 2 Laps 1:55:56 10
Andre Boudreau Male Sport 2 Laps 1:57:30 11
J.T Nichoson Male Sport 2 Laps 2:01:21 12
Lucas Boudreau Male Sport 2 Laps 2:13:18 13
John Farrell Male Sport 2 Laps 2:17:15 14
Rob Binns Male Sport 2 Laps 2:18:05 15
Jared Stretch Male Sport 2 Laps DNF  
         
Road GC Results        
Dale Irwin Male 50+ 1 laps 57:39  
Carl Richard Male 50+ 1 laps 57:49  
Mike Knowlton Male 50+ 1 laps 1:00:38  
Ed Delaplante Male 50+ 1 laps 1:01:28  
Ty Bradley U15 1 lap 1:01:57  
Pat Canlon Male 50+ 1 laps 1:06:59  
Ralph Leonard Male 50+ 1 laps 1:09:01  
Ronan Weeks U17 1 lap 1:13:11  
Jeffrey Proctor Male 50+ 1 laps 1:17:14  
Jean Marc Leger Male Sport 2 Laps 1:44:54  
Bryon Howard Male Sport 2 Laps 1:45:20  
Robert Wickstrom Male Sport 2 Laps 1:45:30  
Ian Coxon U19 2 laps 1:45:32  
Duncan Sturz Male Sport 2 Laps 1:45:46  
Kyle Kneabone Male Sport 2 Laps 1:45:51  
David Miller Male Sport 2 Laps 1:45:57  
Arend Teraa Male Sport 2 Laps 1:48:59  
Peter Hamill Male Sport 2 Laps 1:50:55  
Scott Clark Male Sport 2 Laps 1:55:05  
Jonathan MacInnis Male Sport 2 Laps 1:55:56  
Mellissa Ross Female Sport 2 laps 1:56:21  
Andre Boudreau Male Sport 2 Laps 1:57:30  
J.T Nichoson Male Sport 2 Laps 2:01:21  
Lucas Boudreau Male Sport 2 Laps 2:13:18  
John Farrell Male Sport 2 Laps 2:17:15  
Rob Binns Male Sport 2 Laps 2:18:05  
Lisa Ledrew Female Sport 2 laps 2:18:05  
Ellen Sherren Female Sport 2 laps 2:18:05  
Cory Jay Male Expert 3 laps 2:34:13  
David Havill Male Expert 3 laps 2:35:25  
Lionel Stanley Male Expert 3 laps 2:45:17  
Peter Ollerhead Male Expert 3 laps 2:47:24  
Christine Elliott Female Expert 3 laps 2:57:31  
Jared Stretch Male Sport 2 Laps DNF  
Tabatha Teraa Female Sport 2 laps DNF  
Andrew Binns U15 1 lap DNF  
Paul Wright Male 50+ 1 laps DNF  



« Back