Articles

Red Mud Mountain Mayhem Resuts
     August 18, 2014 — Katie Donahoe

The MacQueen's Biike Shop Citizen Series MTB Event #3 Red Mud Mountain Mayhem took place this past Sunday, August 17th out at Brookvale. The race began at 11am with a Riders of Tomorrow race taking place before hand. Results are as follows:

Name Category Time Place Laps
Elizabeth Phillips U13-F DNF   1
Lily Nicholson U13-F DNF   1
Anna Brazil U13-F 0:57:56 1st 1
Grace Connolly U13-F 1:17:08 2nd 1

Name Category Time Place Laps
Liam Handfield U13-M 1:11:16 2nd 1
Andrew Craig U13-M 0:49:02 1st 1
Owen Connolly U13-M 1:28:41 3rd 1
Wyatt Thompson U13-M DNF   1

Name Category Time Place Laps
JT Nicholson U15-M 0:38:30 1st 1
Devon Bates U15-M 0:51:58 2nd

1

Name Category Time Place Laps
Nick Dolomount U17-M 1:14:02 1st 2
Liam Everett U17-M 1:20:59 2nd 2

Name Category Time Place Laps
Bonnie Hayden Sport-F 1:36:59 1st 2
Lisa Phillips Sport-F 1:37:50 2nd 2
Tammy Craig Sport-F 1:46:32 3rd 2
Lori MacInnis Sport-F 2:00:21 4th 2
Sara Bryanton Sport-F 2:01:01 5th 2

Name Category Time Place Laps
Mark Craig Sport-M 1:44:14 1st 3
Regan Smith Sport-M 1:47:00 2nd 3
Norm Adams Sport-M 1:49:23 3rd 3
Stephen Fougere Sport-M 1:57:23 4th 3
Brent Nicholson Sport-M 1:59:01 5th 3
Greg (Dale)Iwrin Sport-M 1:59:44 6th 3
Mike Robertson Sport-M 2:06:53 7th 3
Justin Ellis Sport-M 2:14:12 8th 3
Chris Wilkinson Sport-M 2:19:53 9th 3
Mark Bowlan Sport-M 2:21:15 10th 3
Kirk Bellamy Sport-M 2:29:23 11th 3
Mark Weeks Sport-M 2:36:27 12th 3
Rob Francis Sport-M 2:53:40 13th 3
Michael Brazil Sport-M 2:58:24 14th 3
Mike Connolly Sport-M DNF   3
Simon Francis Sport-M DNF   3
Trent Bates Sport-M DNF   3

Name Category Time Place Laps
Susan Walsh 50+- F 2:14:47 1st 1

Name Category Time Place Laps
Annik Belanger Expert-F 2:08:13 1st 3
Denise Bustard Expert-F 2:30:20 2nd 3

Name Category Time Place Laps
Andre Landry Expert-M 2:00:22 1st 4
Terry Tomlin Expert-M 2:05:02 2nd 4
Jason Lagace Expert-M 2:06:58 3rd 4
Bruce MacPherson Expert-M 2:11:36 4th 4
Serge Belanger Expert-M 2:21:38 5th 4
Timo Bschaden Expert-M 2:25:45 6th 4

General Results

Name Category Time Place
JT Nicholson U15-M 0:38:30 1st
Andrew Craig U13-M 0:49:02 1st
Devon Bates U15-M 0:51:58 2nd
Anna Brazil U13-F 0:57:56 1st
Liam Handfield U13-M 1:11:16 2nd
Nick Dolomount U17-M 1:14:02 1st
Grace Connolly U13-F 1:17:08 2nd
Liam Everett U17-M 1:20:59 2nd
Owen Connolly U13-M 1:28:41 3rd
Bonnie Hayden Sport-F 1:36:59 1st
Lisa Phillips Sport-F 1:37:50 2nd
Mark Craig Sport-M 1:44:14 1st
Tammy Craig Sport-F 1:46:32 3rd
Regan Smith Sport-M 1:47:00 2nd
Norm Adams Sport-M 1:49:23 3rd
Stephen Fougere Sport-M 1:57:23 4th
Brent Nicholson Sport-M 1:59:01 5th
Greg (Dale)Iwrin Sport-M 1:59:44 6th
Lori MacInnis Sport-F 2:00:21 4th
Andre Landry Expert-M 2:00:22 1st
Sara Bryanton Sport-F 2:01:01 5th
Terry Tomlin Expert-M 2:05:02 2nd
Mike Robertson Sport-M 2:06:53 7th
Jason Lagace Expert-M 2:06:58 3rd
Annik Belanger Expert-F 2:08:13 1st
Bruce MacPherson Expert-M 2:11:36 4th
Justin Ellis Sport-M 2:14:12 8th
Susan Walsh 50+- F 2:14:47 1st
Chris Wilkinson Sport-M 2:19:53 9th
Mark Bowlan Sport-M 2:21:15 10th
Serge Belanger Expert-M 2:21:38 5th
Timo Bschaden Expert-M 2:25:45 6th
Kirk Bellamy Sport-M 2:29:23 11th
Denise Bustard Expert-F 2:30:20 2nd
Mark Weeks Sport-M 2:36:27 12th
Rob Francis Sport-M 2:53:40 13th
Michael Brazil Sport-M 2:58:24 14th
Elizabeth Phillips U13-F DNF  
Lily Nicholson U13-F DNF  
Wyatt Thompson U13-M DNF  
Mike Connolly Sport-M DNF  
Simon Francis Sport-M DNF  
Trent Bates Sport-M DNF  

 



« Back